top of page

Przeglądając stare aukcje antykwaryczne znalazłem coś interesującego. Opis brzmi następująco:

"Kamień litograficzny z końca XIX wieku - Apotheker J. Falarski's* - Paranatee

PARANATEE - Ostrokrzew Paragwajski - Yerba mate

Kamień przedstawia wzór reklamy lub nadruku przygotowany dla Apteki J. Falarskiego na opakowanie Yerba Mate z wizerunkiem indianina z Paragwaju lub innego kraju Ameryki Południowej gdzie występuje ostrokrzew.

Stan zachowania ogólny bardzo dobry, małe uszkodzenia i otarcia. Fakt jego zachowania się do dnia dzisiejszego to duża rzadkość.

Kamień był prawdopodobnie używany w procesie wydawniczym.

Format : 16 x 21.5 x 5 cm "

Ten kamień służył do druku na papierze w technice litografii. Na pierwszym zdjęciu widać że grafika jest w odbiciu lustrzanym. Drugie zdjęcie przerobiłem aby pokazać jak ma wyglądać gotowy nadruk. Tak powstawały opakowania.

Oczywiście zainteresowało mnie polskie nazwisko Falarski, które widniało w nazwie apteki na tym kamieniu. Staram się publikować materiały polskie lub związane w jakiś sposób z Polską, a nazwisko tego pana doskonale wpisuje się w zakres moich poszukiwań. Małe śledztwo wykazało: Johann (Jan) Falarski z apteki pana Marggraffa w Moshin (Mosina koło Poznania) zdał egzaminy aptekarskie w Poznaniu w 1905 roku. Jednak ta apteka nie była sygnowana nazwiskiem Falarski. Szukając dalej, znalazłem reklamę z 1911 roku apteki Falarskiego z Berlina. Reklama ta przedstawia produkt Abendtee, czyli herbatkę na noc. Bardzo możliwe, że to ten sam produkt, który widzimy na kamieniu litograficznym. Wnioskuję, że pan Falarski wyjechał do Berlina i tam otworzył swoją aptekę, a ten niezwykły produkt pochodzi z tego okresu. W tamtym czasie Poznań i Mosina były częścią zaboru pruskiego. Na zdjęciach możecie zobaczyć efekty moich poszukiwań .

bottom of page